3Z80OWG - Warsztaty
Dodane przez SQ9EJ dnia Sierpie 20 2019 20:04:17
Warsztaty radiowe-3Z80OWG
Nawiązywanie łączności radiowej dla przekazania wiadomości już dawno przestało być jedynym celem łączności krótkofalarskich. Do tego celu znacznie lepiej nadają się komórki, maile, facebook... Czym więc zajmują się krótkofalowcy?
To proste: realizacją własnych zainteresowań... Nowe technologie, nauka i edukacja, sport i zabawa oraz łączność kryzysowa - to podstawowe dziedziny związane z nowoczesnym krótkofalarstwem. Jeśli zobaczycie gdzieś na dachach dziwne anteny, to mogą być urządzenia radioamatora, który wymienia właśnie dane ze stacją kosmiczną (ISS -Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) albo przeprowadza próby odbicia sygnału radiowego od Księżyca.
Krótkofalowcy wykorzystują radio jako medium komunikacji nie tylko między sobą, ale również między komputerami. To nic dziwnego - przecież każdy telefon komórkowy to zwykła radiostacja i sieć przekaźników. Tak samo internet: routery WiFi, łącza Bluetooth - to są miniaturowe radiostacje!
Ale co będzie, jak nam to wszystko wyłączą... Niemożliwe? Ależ jak najbardziej możliwe! Pamiętacie trzęsienia ziemi na Haiti albo tsunami w Tajlandii? Tam właśnie krótkofalowcy odegrali zasadniczą rolę w pierwszych dniach po katastrofie, zapewniając doraźną łączność radiową z obszarami dotkniętymi klęską. Ukraińscy krótkofalowcy też mieli co robić, kiedy nagle przestały działać komórki i internet... W czasie wrocławskich powodzi 1997 i 2010 roku, dolnośląscy krótkofalowcy także odegrali niemałą rolę w zapewnieniu łączności z  trudno dostępnych miejsc.
Radioamatorzy korzystają z kilkudziesięciu pasm radiowych, przydzielonych w ramach międzynarodowych uzgodnień pomiędzy rządami krajów, należących do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). Aby legalnie używać tych częstotliwości, trzeba mieć pozwolenie radiowe, a wcześniej zdać państwowy egzamin. Do egzaminu można się przygotować samodzielnie, ale warto wziąć udział w kursie krótkofalarskim  - otwartych warsztatach, gdzie prowadzący przystępnie wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane z przygotowaniem do egzaminu.
Warsztaty radiowe zorganizowane przez Żywiecki Klub Krótkofalowców SP9PSB dla Harcerzy z Węgierskiej Górki mają na celu przygotowanie obsady na stanowisko radiostacji okolicznośćiowej 3Z80OWG która będzie pracować z bunkra „Wędrowiec” z okazji 80 rocznicy obrony Węgierskiej Górki. Pierwsze spotkanie odbyło się 18 sierpnia w spotkaniu uczestniczyła grupa 20 harcerzy.
Rozszerzona zawarto newsa