XII Piknik Eterowy SP – OK - OM Koniaków 2017
Dodane przez SQ9EJ dnia Sierpie 03 2017 11:41:02
Koniaków, dnia 26.07.2016

XII Piknik Eterowy SP – OK - OM Koniaków 2017

Już po raz dwunasty zorganizowaliśmy dla krótkofalowców, użytkowników CB oraz miłośników radia Piknik Eterowy w Koniakowie. Miejsce pikniku to Gospoda i Dom Wczasowy „Koronka” obok wzniesienia Koczy Zamek. Piknik towarzyszy stale Dniom Gminy Istebna, stąd tegoroczna impreza odbyła się w dniach 15-16 lipca 2017.
„Na początku było radio” to jego stałe hasło przewodnie, które usiłujemy szczególnie uzmysłowić osobom spoza naszego hobby.

Współorganizatorem Pikniku jest Żywiecki Klub Krótkofalowców SP9PSB współpracujący
z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żywcu.
Patronują nam od początku i wspomagają: Zarząd OT-06 z siedzibą w Siemianowicach Śl. oraz Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej.

W tym roku pogoda również nie zawiodła, więc pierwsi Goście pikniku przybyli już do Koniakowa w piątek.
Sobotnia rejestracja i przywitanie pierwszych gości za sprawą Józefa SQ9EJ Prezesa SP9PSB oraz Jego klubowych kolegów rozpoczęła się od wczesnych godzin rannych.
Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy identyfikator wraz ze smyczą.
Wystartowaliśmy tuż po godz. 10-tej jak zwykle hucznie, bo z udziałem hakownicy,
co oznaczało otwarcie pikniku przez Henryka SP9FHZ. Skoro prawie wszyscy byliśmy przed budynkiem „Koronki” ustawiliśmy się do pamiątkowego grupowego zdjęcia.

Zawitali do nas m. in. Wiceprezes ds. Sportowych PZK Tadeusz SP9HQJ, Zarząd Śląskiego OT Nr 06 reprezentowali Marek SP9HTY oraz Janek SQ9DXT z małżonkami. Niezawodnie przybył również Janek OK2BIQ z Tyry. Gościliśmy, jak co roku wielu znakomitych nadawców, więc nie sposób wszystkich wymienić.
Gościliśmy też Panią Poseł Ziemi Żywieckiej Małgorzatę Pępek, która będąc zainteresowana łącznością kryzysową stała się zarówno sponsorem pikniku jak objęła nad nim patronat honorowy.

W części prezentacyjnej Piotr SP9LVZ przedstawił historię powstania oraz bieżące działanie BASR, czyli Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej. Doprawdy mało kto miał wiedzę o tym jak wiele powiatów jest w nią zaangażowanych i jak wielki i trudny obszar obejmuje. Przykład wart poparcia i naśladowania stwierdziła Pani Poseł.

Następnie Krzysztof SP9UPK zaprezentował temat „Terenowa praca stacji radioamatorskich w wybranych programach dyplomowych”. Temat obszerny, że nie sposób było wszystkiego zapamiętać, ale notatki z odesłaniem do źródeł z pewnością w przyszłości pomogą.

W kolejnej prezentacji Piotr SP9RCL przedstawił teoretyczne i praktyczne wskazówki do budowy anten KF na niskie pasma. Oglądając zdjęcia dość dużego obszarowo „parku antenowego” Piotra niejeden z uczestników pikniku mu pozazdrościł.

Transceivery OMEGA+ Portable Radio w różnych konfiguracjach prezentował i demonstrował ich działanie na osobnym stoisku Paweł SP7NJ. Sądząc po ilości zainteresowanych należy przypuszczać, iż w przyszłym roku też do Koniakowa zawita.

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę Janek SP9IFV udostępnił i prezentował część swojego bogatego zbioru starych odbiorników radiowych. W tym roku były to odbiorniki przenośne zwane kiedyś turystycznymi. Postała z tego znakomita wystawa p.t. "RADIO RETRO cz.2". Wystawa była ona nagłośniona w lokalnych mediach, więc oglądali ją nie tylko uczestnicy pikniku.

Jak co roku również wokół Krzysztofa SP9RIG gromadziło się ciągle wielu zainteresowanych, gdyż w teorii i praktyce prezentował swoje mobilne anteny KF na stanowisku demonstracyjnym oraz na samochodach. Tak jak w zeszłym roku Kolega Krzysztof SP9RIG był sponsorem nagród w naszym konkursie.

Marcin SQ9WRT, czyli firma AMTAK oferował przede wszystkim druk karty QSL oraz inne krótkofalarskie gadgety swojej agencji reklamowej.

Przez cały czas trwania pikniku pracowała oczywiście radiostacja klubowa SP9PSB. Tym razem pod okolicznościowym znakiem SN60PSB. Znak SP9PSB, bowiem w tym roku obchodzi właśnie taki jubileusz 60-lecia.
Czynne było również Biuro QSL OT-06.
Oferowaliśmy też materiały informacyjne tj. ofertę turystyczną gmin „Beskidzkiej Piątki”
oraz powiatu żywieckiego, które to wspomagają od lat organizację pikniku.
Dużym powodzeniem cieszył się stolik ze swojska pajdą chleba ze smalcem
i ogórkiem małosolnym, co osobiście przygotowali koledzy z SP9PSB.

No i nastała niedziela, kiedy o poranku budzimy gości dwukrotnym gromkim wystrzałem, wiadomo brat kurkowy SP9FHZ.
Po śniadaniu tradycyjnie już odbył się turniej strzelecki z karabinu pneumatycznego, zaś Tadeusz SP9HQJ (tutaj w roli członka Klubu LOK SP9KJM z Siemianowic) przeprowadził ciekawą zabawę pelengacyjną.
Ok. 13-tej rozdaliśmy zwycięzcom naszego sportowego współzawodnictwa dyplomy i nagrody, po czym nastąpiło zamknięcie Pikniku Eterowego Koniaków 2017.
Dziękujemy sponsorom za udzielone wsparcie a polskim, czeskim i słowackim gościom za przybycie.

Henryk SP9FHZ i Józef SQ9EJ


kontakt tel. 502 286 600
e-mail: sp9fhz@gmail.com
Rozszerzona zawarto newsa