News - SP9PSB - Żywiecki Klub Krótkofalowców
Strona Główna - Artykuły - Download - Forum - Linki - Kategorie Newsów
Szukaj    
Nawigacja
Historia SP9PSB

Portal
  Strona Główna
  Download
  Artykuły
  FAQ
  Forum
  Linki
  Kategorie Newsów
  Galeria
  Szukaj
  Kontakt
  Ziemia Żywiecka
  750 Lat Miasta Żywiec

Linki Do WWW:

Spotkania Klubowe
Spotkania klubowe w czwartki . Serdecznie zapraszamy od godz 17:00.Żywiec ul Moszczanicka 9 Internat pok 117
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 43
Najnowszy Użytkownik: ~KatKat987
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~sp6mlk
Brak Avatara height=

Punktacja:
Oglne: 11
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~SQ9PND (6 pkt.)
3) ~SP9BP (5 pkt.)
4) ~sq9nop (4 pkt.)
5) ~SP9SDR (2 pkt.)
6) ~sq9jkl (2 pkt.)

Ostatnie Artykuły
SP 9 A D Q - ALFRED ...
Panasonic RF-4990
Reklama

eXtreme-fusion

Wesołych Świąt
świętaW oczekiwaniu na zbliżające się
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok
Żegnamy minione miesiące
I pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.
Pragniemy przeżyć
Niepowtarzalne świąteczne chwile
W pokoju i wzajemnej bliskości.
Serdeczne życzenia:
Zdrowia, pogody ducha,
Spełnienia wszystkich marzeń,
Zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów
w Naszym wspaniałym hobby
życzy ... Józef SQ9EJ
SQ9EJ dnia grudzie 12 2019 18:54:22 · 0 Komentarzy · 109 Czytać · Drukuj
Spotkanie SAN BESKIDO 2019
Tradycyjnie jak co roku o tej porze w Tyrze odbyło się spotkanie u Janka OK2BIQ i SQ9DXT : SAN BESKIDO 2019.
W spotkaniu udział wzięła liczna grupa Kolegów z OK i SP . W sumie 63 osoby. Parę fotek ze spotkania w Galerii
sp9cca dnia padziernik 14 2019 00:11:30 · 0 Komentarzy · 138 Czytać · Drukuj
Spotkanie z historią w Krzyżowej
Spotkanie z historią w Krzyżowej
Dnia 22 września 2019 roku, odbyło się coroczne Spotkanie z historią w Krzyżowej, upamiętniające wybuch II Wojny Światowej. W tym roku obchodziliśmy 80. Rocznicę tego wydarzenia oraz 100-lecie Powstań Śląskich. O godzinie 14:00 odbyła się Msza Św. przy schronach w Krzyżowej. Następnie, jak co roku, odbyła się inscenizacja „Szturm na schron”. Wszyscy uczestnicy mogli również oglądać musztrę paradną, pokaz sztuk walki czy występ artystyczno-historyczny w wykonaniu ZS nr 3 w Krzyżowej. Podczas Spotkania z historią gościnne wystąpił Paweł Lekki – współpracownik Bogusława Wołoszańskiego.Stowarzyszenie "SALUTARE" i Żywiecki Klub Krótkofalowców zorganizował terenowe stanowisko łączności radiowej. Nasz udział pozwolił uczestnikom pikniku militarnego zapoznać się z tajnikami radia i przeprowadzić swoją pierwszą łączność na falach eteru,na tę okoliczność zostało wydanych kilka dyplomów. Ogromne zainteresowanie wzbudziła zabawa łowy na lisa (szukanie ukrytego nadajnika za pomocą radia) W organizacji zabawy udział wzięli koledzy: SP9CCA, SP9FVO, SP9VM, SP9EMV SQ9JXF, SQ9KRK, SQ9EJ, oraz gościnnie SP9MRY+XYL, SQ9IVL, SP9FUL Wszystkim Kolegom odpowiadającym na zawołania uczestników pikniku Serdecznie Dziękujemy.
SQ9EJ dnia wrzesie 23 2019 19:24:38 · 0 Komentarzy · 137 Czytać · Drukuj
Spotkanie z Historią w Krzyżowej
Piknik Militarny w Krzyżowej. Niedzielne wydarzenie zorganizowano dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Widzowie mogli zobaczyć szturm na schron z udziałem czołgu Panzerkampfwagen II, były też pokazy sztuk walki oraz pojedynek z udziałem armaty. Piknik odbył się obok fortu w Krzyżowej. Poprowadził go konferansjer Paweł Lekki, współpracownik Bogusława Wołoszańskiego. Przeczytaj historię tego miejsca, zobacz zdjęcia! Wkrótce wideo!

Trzy forty obronne z 1939 roku o nazwach Szyling (K1), Kustroń (K2) i Boruta (K3) znajdujące się na terenie sołectwa Krzyżowa, dzięki zaangażowaniu strażaków z OSP Krzyżowa i lokalnej społeczności, udało się kilka lat temu dokładnie oczyścić i odsłonić. Forty, o których wcześniej niewiele pisano i mówiono, stały się bardziej dostępnymi zabytkami architektury militarnej na tym terenie. Historia tych obiektów oraz ich budowy jest bardzo ciekawa. Aby powstały, zbudowano specjalne torowisko z Jeleśni do Krzyżowej i Przyborowa, którym wagonami ciągniętymi przez lokomotywę przewożone były materiały budowlane. Kolejka ta niestety nie przetrwała wojny, choć po jej zakończeniu miała służyć mieszkańcom i turystom. Forty na terenie gminy Jeleśnia (z dziesięciu planowanych tutaj ukończonych zostało w sumie pięć) to jeden z dwóch ośrodków oporu na terenie Żywiecczyzny. Jeden zamykał dolinę Soły (fortyfikacje Węgierskiej Górki), drugi – w Przyborowie i okolicach Korbielowa – zamykał dolinę rzeki Koszarawa i potoku Krzyżówka. Ośrodek ten miał zablokować Niemcom drogę z Przełęczy Glinne w kierunku Żywca. Z planowanych w rejonie Krzyżowej pięciu fortów udało się prawie ukończyć i częściowo wyposażyć trzy obiekty. W Przyborowie powstać miało również pięć fortów. Do 1 września wykonane zostały i częściowo wyposażone tylko dwa.

Budowę fortów powierzono 10. Batalionowi Junackich Hufców Pracy. Junacy najpierw zajęli się budową kolejki wąskotorowej, od stacji kolejowej w Jeleśni do Przyborowa. Tutaj umieszczono składnice materiałów budowlanych. Kolejka biegła dalej w stronę Moczarek, gdzie rozpoczęto budowę dwóch schronów bojowych, ale nie zostały ukończone. Na miejsca budowy materiały dowożone były ze składów furmankami. Drugie odgałęzienie kolejki biegło do Krzyżowej. Wszyscy budujący forty mieli obowiązek zachowania tajemnicy, obowiązywał też zakaz robienia zdjęć. Nad granicą polsko-słowacką w tym rejonie już w sierpniu 1939 roku przelatywać zaczęły niemieckie samoloty zwiadowcze i fotografowały linie umocnień. Niemcy byli doskonale zorientowani w sytuacji strony polskiej również dzięki wywiadowi, m.in. z relacji dzierżawcy schroniska na Rysiance Gustawa Pustelnika, agenta wywiadu niemieckiego.

Pod koniec sierpnia 1939 roku w Suchej Beskidzkiej, gdzie mieściło się dowództwo 1 Brygady Strzelców Górskich, organizowana została 152. Kompania Forteczna Jeleśnia. Stanowiło ją ok. 70 żołnierzy z batalionów KOP Berezwecz, Wilejka, Wołożyn oraz Obrony Narodowej Żywiec. Do Jeleśni Kompania ta przybyła 30 sierpnia i obsadziła niegotowe jeszcze w pełni forty bojowe w Krzyżowej. Wspierać ja miały 4 Pluton Straży Granicznej w Korbielowie, 7 Bateria III dywizjonu 65 Pułku Artylerii Lekkiej.

Nad ranem 1 września w stronę Korbielowa przez przełęcz Glinne wjechał do Polski patrol niemiecki na motocyklach. Został zatrzymany ogniem z karabinów maszynowych. Polacy wysłali swoich zwiadowców w rejon szczytu Pilska. Podczas powrotu omyłkowo postrzelony został kapral Franciszek Basik. Miejsce to upamiętnia symboliczny krzyż pod szczytem Pilska.

Załoga fortu K1 (Szyling) 1 września celnymi strzałami uszkodziła niemiecki samolot zwiadowczy, który odleciał w stronę Słowacji. 2 września wieczorem z fortów wycofano wszystkich żołnierzy. W czasie okupacji Niemcy nie interesowali się tymi obiektami. Rozebrali kolejkę, która miała służyć mieszkańcom i turystom. W 1945 roku, gdy Armia Czerwona zbliżała się w okolice Jeleśni, forty w Krzyżowej obsadzono jednostkami węgierskimi. Po ruszeniu frontu wycofały się bez walki.
SQ9EJ dnia wrzesie 22 2019 19:57:13 · 0 Komentarzy · 154 Czytać · Drukuj
„CZYSTE GÓRY 2019”
Kreując potrzebę dbania o środowisko naturalne poprzez udział w akcji „Sprzątanie Świata”, a także nowoczesną ofertę turystyczną, zwłaszcza w zakresie turystyki dzieci i młodzieży, rozwijania sprawności fizycznej młodzieży oraz jej zamiłowania do aktywnego spędzania wolnego czasu Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu wraz z Radnym Powiatowym Jackiem Sewerynem było organizatorem dwudziestej pierwszej już jesiennej edycji imprezy, która miała miejsce 21 września 2019 r. W Szkole Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach. W kampanii edukacyjnej Powiat Żywiecki apeluje do mieszkańców, a przede wszystkim do młodego pokolenia, o szanowanie środowiska naturalnego.
Głównym celem XXI Jesiennego Zlotu Turystyczno Ekologicznego „Czyste Góry 2019” – Kampanii ekologicznej było porządkowanie szlaków turystycznych, ochrona przyrody, integracja młodzieży w zakresie dbania o środowisko naturalne, a także promowanie walorów turystycznych i przyrodniczych Beskidów, turystyki górskiej i kwalifikowanej oraz rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży oraz jej zamiłowania do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczestnicy zlotu mieli do wyboru 4 trasy prowadzące do Szkoły Podstawowej w Radziechowach.
Podczas tej edycji na szlaki, pod opieką nauczycieli i wychowawców szkół powiatu żywieckiego, wyruszyło kilkadziesiąt grup turystycznych - miłośników ekologii. Młodzi ekolodzy uporządkowali szlaki górskie, z których zebrali kilkadziesiąt worków odpadów, plastikowych butelek i śmieci, które zapełniły kontener.Organizator imprezy wraz z firmą Żywiec Zdrój w jesiennej edycji Zlotu przewidzieli dodatkowe atrakcje oraz nagrody dla uczestników Zlotu.Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się terenowe stanowisko łączności zorganizowane przez Galicyjskie Stowarzyszenie „Salutare”i Żywiecki Klub Krótkofalowców SP9PSB, gdzie można było przeprowadzić swoją pierwszą łączność radiową, W akcji udział wzięli koledzy: SP9CCA, SP9FVO, SP9VM, SQ9JXF, SQ9KRK, SQ9EJ, Wszystkim Kolegom odpowiadającym na zawołania uczestników zlotu Serdecznie Dziękujemy
SQ9EJ dnia wrzesie 22 2019 19:26:20 · 0 Komentarzy · 145 Czytać · Drukuj
„CZYSTE GÓRY 2019”
21.09.2019
ZAPRASZAMY NA XXI JESIENNY ZLOT TURYSTYCZNO-EKOLOGICZNY „CZYSTE GÓRY 2019”Regulamin XXI Jesiennego Zlotu Turystyczno-Ekologicznego „Czyste Góry 2019” – Kampanii Ekologicznej

I CELE:

porządkowanie szlaków turystycznych;
promowanie turystyki kwalifikowanej przez rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży i jej zamiłowania do poznawania piękna krajobrazu „Małej Ojczyzny”;
udział w akcji „Sprzątanie Świata”;
poznawanie się i zawiązywanie przyjaźni między uczestnikami Zlotu, zainteresowanymi ochroną środowiska i krajoznawstwem oraz uprawianiem pieszej turystyki górskiej.

II ORGANIZATOR: Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu.
Współorganizator: Szkoła Podstawowa im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach.

III TERMIN I MIEJSCE ZLOTU:
21 września 2019 r. (sobota) z zakończeniem w Szkole Podstawowej w Radziechowach.

IV UCZESTNICTWO I ZGŁOSZENIA:
W Zlocie uczestniczy od 1 do 2 drużyn turystycznych reprezentujących szkołę podstawową oraz szkołę ponadpodstawową w składzie 10 uczniów i jeden opiekun oraz sympatycy turystyki.

Warunkiem uczestnictwa w Zlocie jest zgłoszenie do Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu KARTY ZGŁOSZENIA wraz z KLAUZULĄ ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH w terminie do dnia 17 września 2019 r. (wtorku). Zgłoszenia faxem oraz mailem nie będą przyjmowane!

Adres: Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu
Starostwo Powiatowe w Żywcu
34-300 Żywiec, ul. Krasińskiego 13 lub ul. Ks. Pr. St. Słonki 24

V UCZESTNICY ZLOTU POWINNI:

posiadać dobry stan zdrowia;
mieć odpowiedni ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych i pieszej wędrówki;
posiadać aktualne ubezpieczenie N.W. oraz apteczkę;
przestrzegać Karty Turysty i Kodeksu Ucznia.

VI HARMONOGRAM IMPREZY:

WYMARSZ NA SZLAKI TURYSTYCZNE: 8:00 (trasa 1-2) oraz 10:00 (trasa 3-4).
Przy zgłoszeniu w Wydziale TKSP uczestnictwa w Zlocie, drużyny otrzymują worki na śmieci, które składują na mecie.
PRZYJMOWANIE DRUŻYN: 12:30 – 13:30 w Szkole Podstawowej w Radziechowach.
KONKURSY: ok.13:30-14:30
PODSUMOWANIE: ok. 14:30
ZAKOŃCZENIE: ok.15:00-16:00

UWAGA: Prosimy uczestników o zabranie rękawiczek we własnym zakresie!

DOJAZD NA ZLOT WE WŁASNYM ZAKRESIE.

VII TRASY:

Przełęcz Salmopolska – szlak czerwony – Malinów – Jaskinia Malinowska – Malinowska Skała – szlak zielony – Skrzyczne (1257 m npm) – szlak niebieski – Ostre – Szkoła Podstawowa
w Radziechowach. Czas przejścia: ok. 4,30 – 5,30 h. Trasa bardzo trudna! Prowadzona przez przewodnika beskidzkiego. Dla uczniów szkół podstawowych kl. 6-8 i szkół ponadpodstawowych. Wyjście na trasę 8:00.

Przełęcz Salmopolska – szlak czerwony – Malinów – Jaskinia Malinowska – Malinowska Skała – szlak zielony – Hala Skałki - szlak żółty – Ostre – Szkoła Podstawowa w Radziechowach. Czas przejścia: ok. 4,30 – 5,00 h. Trasa bardzo trudna! Prowadzona przez przewodnika beskidzkiego. Dla uczniów szkół podstawowych kl. 6-8 i szkół ponadpodstawowych. Wyjście na trasę 8:00.

Ostre – szlak zielony – Twardorzeczka – bez szlaku – Radziechowy – Matyska – Szkoła Podstawowa w Radziechowach. Czas przejścia: ok. 1,30 – 2,30 h. Trasa łatwa! Dla uczniów szkół podstawowych. Wyjście na trasę 10:00.

Węgierska Górka (dworzec PKP – bez szlaku – Przybędza – Matyska – Szkoła Podstawowa
w Radziechowach. Czas przejścia: ok. 1,30 – 2,30 h. Trasa łatwa! Dla uczniów szkół podstawowych. Wyjście na trasę 10:00.

VIII KONKURSY GŁÓWNE:

ekologiczno-krajoznawczy - pisemny (test 1 uczeń z grupy 10 osobowej)
wiedzy o ochronie środowiska (indywidualny)
konkurs na największą ilość zebranych śmieci /drużynowy/

Organizator imprezy wraz z firmą Żywiec Zdrój w jesiennej edycji Zlotu przewidzieli dodatkowe atrakcje oraz nagrody dla uczestników Zlotu.

IX POWRÓT ZE ZLOTU: Powrót ze Zlotu zapewnia organizator.

SŁONECZNEJ POGODY I DUŻO WRAŻEŃ ŻYCZY ORGANIZATOR!

*Wszelkie zmiany w/s Zlotu będą na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Żywcu

*Akceptując powyższy regulamin uczestnicy Zlotu wyrażają tym samym zgodę na wykorzystanie przez organizatora zdjęć oraz innych informacji do celów promocyjnych.
SQ9EJ dnia wrzesie 22 2019 11:10:30 · 0 Komentarzy · 139 Czytać · Drukuj
3Z80OWG-RADIOSTACJA OKOLICZNOŚCIOWAZ OKAZJI 80-LECIA BOHATERSKIEJ OBRONY WĘGIERSKIEJ GÓRKI
3Z80OWG - RADIOSTACJA OKOLICZNOŚCIOWA Z OKAZJI 80-LECIA BOHATERSKIEJ OBRONY WĘGIERSKIEJ GÓRKI
Krótkofalowcy Żywieckiego Klubu Krótkofalowców SP9PSB i Galicyjskiego Stowarzyszenia "SALUTARE" pod patronatem władz Gminy Węgierska Górka już na wiosnę 2019 r.
rozpoczęli przygotowania do współuczestnictwa w obchodach 80 rocznicy BOHATERSKIEJ OBRONY WĘGIERSKIEJ GÓRKI .
Uzyskaliśmy znak dla radiostacji okolicznościowej - 3Z80OWG.Kulminacyjnym punktem obchodów były 1 września uroczystości patriotyczne pod fortem Wędrowiec.
80- rocznica Bohaterskiej Obrony Węgierskiej Górki, 76. rocznica stracenia Partyzantów w Żabnicy oraz 73. rocznica stracenia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Zebrani pragnęli godnie upamiętnić wydarzenia z pierwszych dni kampanii wrześniowej.
Tego dnia obok fortu zainstalowaliśmy radiostację pracującą pod okolicznościowym znakiem 3Z80OWG.
Od wczesnych godzin rannych nawiązywaliśmy łączności na pasmach KF i UKF,
a wokół z każdą godziną powiększały się tłumy mieszkańców i wczasowiczów,
aż do kulminacji, jaką była Msza Święta w intencji Obrońców Węgierskiej Górki.
Po niej miał miejsce program artystyczny przygotowany przez dzieci z SP w Węgierskiej Górce.
Po wzruszającym występie był czas na przemówienia i wręczanie odznaczeń państwowych.
Na zakończenie zostały złożone kwiaty pod tablicą pamiątkową. Orkiestra  Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza uświetniała całe wydarzenie.
Dla wszystkich zgromadzonych przewidziano poczęstunek w formie pysznej żołnierskiej zupy - grochówki.Nasze stanowisko radiowe "pod chmurką odwiedzali liczni zwiedzający, oraz goście,
Wśród odwiedzających było wielu krótkofalowców, którzy swoją obecnością wspomagali operatorów klubowych do późnych godzin wieczornych przy obsłudze radiostacji.
Wielkim wsparciem dla naszej działalności było wcześniejsze nawiązanie współpracy z komendą hufca ZHP w Węgierskiej Górce.
Druhny i druhowie po wcześniejszym przeszkoleniu z obsługi radiostacji I zaznajomienia się ze sposobem prowadzenia łączności na pasmach amatorskich,
pracowali pod znakiem okolicznościowym 3Z80OWG.
Pozwoliło to na zwiększenie liczby przeprowadzonych łączności ze stacjami w kraju i na całym świecie.Dodatkową atrakcją było zainstalowanie radiostacji UKF na bunkrach "WYRWIDĄB" i "WALIGÓRA".
Młodzi uczestnicy obchodów, odwiedzający schron "WĘDROWIEC" mogli przeprowadzić swoje pierwsze łączności radiowe i zdobyć pamiątkowy dyplom Moja Pierwsza Łączność Radiowa .Zainteresowanie w eterze było tak wielkie że postanowiliśmy pracować pod
znakiem okolicznościowym 3Z80OWG do 30 września 2019 roku.
W czasie aktywności przeprowadzono ok. 300 QSO z 78 krajami na wszystkich kontynentach.
Pracowaliśmy na wszystkich pasmach amatorskich KF i UKF , emisjami CW, SSB FM oraz emisjami cyfrowymi .

Szczególne podziękowania należą się Wójtowi Gminy Piotrowi Tyrlikowi
oraz Komendantowi Hufca phm. Dominice Matuszewskiej, druhnie Karolinie Motyce z drużyną wspierajaca nas w pracy na radiostacji
a także Kolegom: SP9FVO, SQ9JXF, SP9VM, SQ9KRK,SP9EMV, SQ9EJ,
którzy bezpośrednio byli zaangażowani w przygotowaniu stanowisk radiowych na bunkrach.
Dziękujemy też wszystkim Kolegom, którzy nas odwiedzili i przyłożyli rękę do klucza telegraficznego, bądź mikrofonu.
Zapraszamy do następnych, podobnych aktywności radiowych.

Józef Klaczak SQ9EJ - Prezes Zywieckiego Klubu Krótkofalowców SP9PSB
Mirosław Wilga SQ9JXF - Prezes Stowarzyszenia "SALUTARE"
SQ9EJ dnia wrzesie 05 2019 07:50:50 · 0 Komentarzy · 123 Czytać · Drukuj
18-08-2019 Rekonstrukcja Historyczna
18-08-2019
Rekonstrukcja Historyczna

24 sierpnia 2019 r. o godz 17.00 przy Schronie Bojowym "Wędrowiec" w Węgierskiej Górce
odbędzie się widowiskowa i ciesząca się dużym zainteresowaniem
Rekonstrukcja Historyczna "Węgierska Górka 1939 - Westerplatte Południa"
obejmująca zmagania wojenne z dni 1-3 września 1939 r.


Wstęp wolny!
SQ9EJ dnia sierpie 21 2019 07:02:35 · 0 Komentarzy · 135 Czytać · Drukuj
3Z80OWG - Warsztaty
Warsztaty radiowe-3Z80OWG
Nawiązywanie łączności radiowej dla przekazania wiadomości już dawno przestało być jedynym celem łączności krótkofalarskich. Do tego celu znacznie lepiej nadają się komórki, maile, facebook... Czym więc zajmują się krótkofalowcy?
To proste: realizacją własnych zainteresowań... Nowe technologie, nauka i edukacja, sport i zabawa oraz łączność kryzysowa - to podstawowe dziedziny związane z nowoczesnym krótkofalarstwem. Jeśli zobaczycie gdzieś na dachach dziwne anteny, to mogą być urządzenia radioamatora, który wymienia właśnie dane ze stacją kosmiczną (ISS -Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) albo przeprowadza próby odbicia sygnału radiowego od Księżyca.
Krótkofalowcy wykorzystują radio jako medium komunikacji nie tylko między sobą, ale również między komputerami. To nic dziwnego - przecież każdy telefon komórkowy to zwykła radiostacja i sieć przekaźników. Tak samo internet: routery WiFi, łącza Bluetooth - to są miniaturowe radiostacje!
Ale co będzie, jak nam to wszystko wyłączą... Niemożliwe? Ależ jak najbardziej możliwe! Pamiętacie trzęsienia ziemi na Haiti albo tsunami w Tajlandii? Tam właśnie krótkofalowcy odegrali zasadniczą rolę w pierwszych dniach po katastrofie, zapewniając doraźną łączność radiową z obszarami dotkniętymi klęską. Ukraińscy krótkofalowcy też mieli co robić, kiedy nagle przestały działać komórki i internet... W czasie wrocławskich powodzi 1997 i 2010 roku, dolnośląscy krótkofalowcy także odegrali niemałą rolę w zapewnieniu łączności z  trudno dostępnych miejsc.
Radioamatorzy korzystają z kilkudziesięciu pasm radiowych, przydzielonych w ramach międzynarodowych uzgodnień pomiędzy rządami krajów, należących do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). Aby legalnie używać tych częstotliwości, trzeba mieć pozwolenie radiowe, a wcześniej zdać państwowy egzamin. Do egzaminu można się przygotować samodzielnie, ale warto wziąć udział w kursie krótkofalarskim  - otwartych warsztatach, gdzie prowadzący przystępnie wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane z przygotowaniem do egzaminu.
Warsztaty radiowe zorganizowane przez Żywiecki Klub Krótkofalowców SP9PSB dla Harcerzy z Węgierskiej Górki mają na celu przygotowanie obsady na stanowisko radiostacji okolicznośćiowej 3Z80OWG która będzie pracować z bunkra „Wędrowiec” z okazji 80 rocznicy obrony Węgierskiej Górki. Pierwsze spotkanie odbyło się 18 sierpnia w spotkaniu uczestniczyła grupa 20 harcerzy.
SQ9EJ dnia sierpie 20 2019 20:04:17 · 0 Komentarzy · 235 Czytać · Drukuj
Dni Powiatu Żywieckiego-Święto Miodu
DNI POWIATU ŻYWIECKIEGO 201717 sierpnia (w sobotę) na Błoniach Amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu odbyły się Dni Powiatu Żywieckiego.
W ramach tej cieszącej się dużym zainteresowaniem imprezy odbył się:
Przegląd Potraw Regionalnych pn. „Próbowacka Jodła Beskidzkiego” oraz Święto Miodu,
w ramach, którego odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu na Pasiekę Roku 2019.
Wszystkie potrawy prezentowane w Przeglądzie  Potraw były udostępnione do degustacji dla publiczności na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich.
W czasie trwania imprezy odbyło się wiele atrakcji, takich jak: bezpłatne animacje dla dzieci,
zamki dmuchane, przejażdżki konne oraz Gra Rodzinna –
impreza przeznaczona dla całych rodzin.
Żywiecki Klub Krótkofalowców udostępnił urządzenia radiowe dla uczestników imprezy
uczestnicy zaliczyli wiele ciekawych łączności na KF-ie i UKF-ie.
SQ9EJ dnia sierpie 20 2019 18:26:35 · 0 Komentarzy · 149 Czytać · Drukuj
Stanica Harcerska Żywiec-Moszczanica 10.08.2019r
Stanica Harcerska Żywiec-Moszczanica 10.08.2019r
W ramach projektów "Wakacje z radiem i Łowy na lisa"odwiedziliśmy harcerzy i skautów z Anglii przebywających na obozie w Zywcu-Moszczanicy.
Przeprowadziliśmy szkolenie z podstaw łączności na pasmach amatorskich oraz radiolokacji sportowej.
Kolega Mirek SQ9JXF opowiadał o prognozowaniu pogody i meteorologi,zwracając szczególną uwagę na wczesne rozpoznawanie nadchodzących zmian pogody.
Omówione zostały zasady postępowania przed i podczas burz i nawałnic,w myśl zasady:
-jeśli wiemy jak postępować w szczególnych warunkach unikniemy paniki i zachowamy się w sposób bezpieczny dla siebie i otoczenia.

Po zakończeniu szkolenia druhowie przeprowadzili kilka łączności na UKF-ie co dało wiele zadowolenia tym co dowołali się najdalej.
Efektem przeprowadzonych łączności było zdobycie dyplomu "Moja Pierwsza Łączność Radiowa".
>

Następnie rozpoczęło się poszukiwanie na stanicy ukrytych nadajników zwanych potocznie "lisami".
Paczka pysznych ciastek jako nagroda za odnalezienie lisa była zachętą do świetnej zabawy,
wszystkie lisy na terenie stanicy zostały złapane.
>Na ten dzień w planie zajęć obozowych były śluby par które poznały się i polubiły na obozie.

Obozowy szaman przygotowuje pary do ceremonii zaślubin.
Przed zaślubinami pary związane za rękę i nogę muszą przejść tor przeszkód wzajemnie sobie pomagając,
następnie nogami namalować obraz ,kamienistą drogą na bosaka zanieść do szamana i uzyskać zgodę na ślub.
Ceremonia zaślubin wypicie czary goryczy i na zakończenie zdjęcie ślubne.
>

>
>


>

Weselnicy przy ognisku bawili się do białego rana i my też Mirek SQ9JXF,Jurek SP9CCA,Marek SQ9KRK i Józef SQ9EJ...73...
SQ9EJ dnia sierpie 11 2019 20:48:51 · 0 Komentarzy · 142 Czytać · Drukuj
Strona 2 z 14 < 1 2 3 4 5 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Shoutbox
Tylko zalogowani mogął dodawać posty w shoutboksie.

~sp6mlk
DATA: 21/07/2020 17:44
Dziękuję za chęci, może uda się przez Jirkę OK2RZ.
VY 73! Staszek

@sp9cca
DATA: 21/07/2020 16:00
Sorry,
Staszku ale nie pomogę - vy 73'

~sp6mlk
DATA: 21/07/2020 13:23
Witam!
Poszukuję adresu e-mail do Andrzeja SP9MQT.
73! Staszek SP6MLK

@SQ9LOP
DATA: 05/07/2019 18:21
witam
moze mi sie uda zjawic w istebnej ale nie chce obiecywac wiec do zobaczenia

@sp9cca
DATA: 11/06/2019 00:28
Teraz to jest OK.
TNX DR Dominiczku - vy73 es GL!!!

@sp9cca
DATA: 17/04/2019 23:19
Wszystkim OM's na tej stronie Wesołych Świąt
Życzy - Jurek GW /sp9cca !
Smacznego jajka i szyneczki - vy 73'

@SQ9LOP
DATA: 30/03/2019 20:41
Jak sami widzicie nie mamy polskiej czcionki na stronie za co przepraszamy prace trwają by to wszystko przywrócić do ładu

@SQ9LOP
DATA: 26/02/2019 18:47
Mamy problem z serwerem za co z gory przepraszamy

@SP9EMV
DATA: 19/11/2017 13:20
K O M U N I K A T Y
Stacja Śląskiego Oddziału
PZK-SP9PNB nadaje
komunikaty w każdy
poniedziałek o godz.21
na przemienniku SR9E
145.725 MHz
CTCSS 71.9 Hz

@SP9EMV
DATA: 03/12/2016 11:22
Z A W O D Y
Regulaminy zawodów
krajowych KF i UKF
znajdują się na stronie
ROBOT PGA-ZAWODY